Policajac koji je surovo postupio prema jednom ženi prilikom iseljenja porodice Marić u Beogradu, pati od posttraumatskog stresa.
Ovaj slučaj otvara pitanje šta nadležni preduzimaju da se pomogne policajcima koji imaju psihičke probleme.
Problemi kod kuće, na poslu… Problemi sa finansijama, stres na izvršenju zadatka – samo su neki od razloga zbog kojih se godišnje 10 policajaca ubije. Broj onih koji su to pokušali višestruko je veći.
“Ono što je tragično je kosovski sindrom, tragedija iz Bosne, iz Hrvatske… Ako se nedovoljno tretiraju mogu proizvesti katastrofe od banalnih intervenicija, kao što smo videli pre neki dan kolege Stikovića. One takođe proizvode i veliki broj samopovređivanja, suicida i ono što je najcrnje je da te porodice trpe zbog toga”, kaže Vlada Pavićević iz Policijskog sindikata Srbije.
U policijskom sindikatu tvrde da je jedina velika provera bila pre 3 ili 4 godine. Međutim, kažu da čak ni ona nije sprovedena u svim jedinicama.
“Kada bi dočarali realnu situaciju u republici Srbiji, ne bi mi verovali koliko je to na lošem i primitivnom nivou. Nakon intervencije, nakon upotrebe sredstava prinude, nakon pucanja, niko nije u obavezi da ode kod psihijatra, ako ga starešina ne preporuči ili ne odvede. Policajci mogu sami da idu, ali znate kako je uvreženo mišljenje kod nas, kod ljudi koji odlaze kod psihologa, što daje neverovatno loše rezultate i loš efekat ima po zaposlene u MUP-u”, dodaje Pavićević.
Baš to da je neko obeležen kao onaj s kojim nešto nije u redu jeste stereotip koji mora da se izmeni. To bi promenilo i statistiku, koja kaže da na svako samoubistvo ide još 4 ili 5 pokušaja, samopovređivanja ili nanošenja povreda bliskim ljudima.
“Kod ovako izuzetno stresnih zanimanja ono što je potrebno je organizovati zajedničku akciju. Šta je to što je najveći problem? Najveći problem može biti stres. Hajde da rešavamo pitanje stresa. Hajde da organizujemo stres menadžment koji može biti specifičan za tu službu. Hajde da vidimo kome će se članovi kolektiva obraćati? Vršnjačka podrška je najbolje i najbrže rešenje. Hajde da im pomognemo tako što ćemo ih čuti pre nego što postanu čitulja u novinama”, kaže psholog Branka Kordić.
No to ne mora da bude i poslednja. Svako samoubistvo ugrozi još 6 osoba bliskih počiniocu, koje takođe mogu da pokušaju istu stvar. Zbog svega navedenog i sindikat policije i stručnjaci upozoravaju – problem ne bi trebalo da se gura pod tepih, jer prevencija može da spase mnogo života. I policajaca i građana…